حقایقی تلخ درباره سیگار

حقایقی تلخ درباره سیگار
هر 8 ثانیه یک نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد.
آمارهای تکان‌دهنده‌ای که طی سال‌های اخیر از شمار افراد سیگاری در دنیا ارائه شده، نگرانی‌های زیادی را به دنبال داشته است. تقریبا افراد در هر سنی سیگار می‌کشند ولی گزارش‌های ارائه‌شده نشان می‌دهد که سن گرایش به مصرف سیگار در بسیاری از کشورها در این سال‌ها پایین آمده و این کاهش سن مصرف دخانیات در سال‌های بعد مشکل جدی‌ای برای نسل آینده ایجاد خواهد کرد به‌طوری که مرگ‌ومیر زودرس و بیماری‌های ریوی و قلبی را افزایش می‌دهد.

به گزارش فرهیختگان، محققان تلاش کرده اند با جمع آوری آمارهایی از میزان مصرف سیگار در دنیا اعداد و ارقامی را ارائه دهند تا شاید با این کار بتوانند سیگاری ها را به فکر ترک واداشته و آنها را از خطرات تهدید کننده آگاه سازند.

هر نخ سیگار حاوی 7000ماده شیمیایی است که از 69 ماده آن به عنوان مواد سرطان زا یاد می شود.

قرار گرفتن در معرض دود سیگار در افراد غیر سیگاری باعث مرگ سالانه 50،000 آمریکایی می‌شود.

یک‌سوم جمعیت مردان دنیا سیگاری هستند.

از هر 5 نفر در دنیا یک نفر سیگار می‌کشد.

حدود 20 درصد جمعیت جهان سیگاری هستند.

به‌طور تقریبی در هر دقیقه 10 میلیون سیگار به فروش می‌رسد.

سیگار در مقایسه با آمار کلی تصادفات، خودکشی‌ها، ایدز، مصرف مشروبات الکلی، قتل و جرائم غیرقانونی مواد مخدر، آمار بیشتری از مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهد.

20 درصد از نوجوانان بین 13 تا 15 سال در دنیا سیگاری هستند.

روزانه 80000 تا 100000 کودک شروع به استعمال سیگار می‌کنند.

استعمال سیگار عامل ایجاد 90درصد مرگ و میر ناشی از سرطان ریه است. بیماری های ریوی 73 درصد مشکلات ناشی از سیگار را شامل می شود. حتی در افرادی که استعمال سیگار را ترک کرده اند، 50 درصد از عوارض ناشی از سیگار همچنان در بدن آنها باقی می ماند.

بیماری های مزمن ریوی، بیماری‌های قلبی عروقی، سکته، لوسمی حاد، آب مروارید، ذات الریه، التهاب بافت دندانی، سرطان های مثانه، مری، حنجره، ریه، دهان، گلو، گردن دهانه رحم، کلیه، معده و سرطان پانکراس از جمله مشکلاتی هستند که به دنبال استعمال سیگار در بدن رخ می دهند.

هر سیگاری که دود می شود، عمر هر فرد سیگاری را 11 دقیقه کاهش می دهد.

استعمال سیگار عامل مرگ‌ومیر سالانه 443000 نفر در آمریکاست.

سرطان (000، 159) بیماری‌های تنفسی (000، 98) آتش‌سوزی منازل مسکونی ناشی از افتادن آتش سیگار (970) سرطان و بیماری‌های قلبی در افرادی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند (000، 38) مرگ‌ومیر جنین‌ها و نوزادان (970) بیماری‌های قلبی (600، 142) سیگار کشیدن در دوران بارداری باعث تولد 20 تا 30 درصدی نوزادانی با وزن پایین شده و تا بیش از 14 درصد خطر زایمان‌ زودرس را افزایش داده و نیز باعث تولد 10 درصدی نوزادان مرده می شود.

در سال 2009، حدود 19.5 درصد از دانش آموزان دبیرستانی آمریکا سیگاری بودند و این آمار در دوران راهنمایی به بیش از 5 درصد می رسید.

سالانه 5 تریلیون سیگار فروخته می‌شود.

روزانه 15 میلیارد سیگار فروخته می‌شود.

تبلیغات نقش موثری در گرایش کودکان به شروع مصرف سیگار ایفا می‌کند.

25 درصد جوانانی که در منطقه غرب اقیانوس آرام زندگی می‌کنند در آینده‌ای نزدیک بر اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از استعمال سیگار جان می‌سپارند.

هر 8 ثانیه یک نفر بر اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد.

مردان سیگاری 13.2 سال و زنان سیگاری 14.5 سال زودتر از افراد غیر سیگاری جان خود را از دست می دهند.

10 درصد جمعیت افراد بالغ سیگاری با بیماری‌های مرتبط با سیگار از دنیا می‌روند. به این ترتیب سالانه حدود 5 میلیون نفر جان خود را از دست می‌دهند.

سازمان بهداست جهانی (WHO) پیش‌بینی می‌کند تا سال 2030 سالانه 10 میلیون نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های ناشی از مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهند. این آمار، سیگار را به بزرگ‌ترین قاتل جهانی تبدیل می‌کند. افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کشیدن سیگار در زنان بیش از مردان خواهد بود.

هر روز 1000 نوجوان استعمال سیگار را آغاز می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *