بیماری اِبولا

مناطق شیوع ابولا

♦ مصاحبه ی آقای دکتر یزدی راجع به بیماری اِبولا ♦
باتوجه به ورود سالیانه حدود25میلیون زائر و گردشگر به شهر مقدس مشهد و نظر به اینکه درمیان آنها یک تا یک و نیم میلیون نفر زائر و توریست خارجی به ویژه از کشورهای آفریقایی نیز وجود دارد، لذا ورود بیماری بسیار خطرناک ابولا به کشور و شهر مقدس مشهد نیز محتمل است.
بنابراین به منظورهوشیار ی بیشتر همشهریان عزیز ، درمحضر دبیر محترم انجمن متخصصین بیماری های عفونی استان، جناب دکتر محمد یزدی حضور یافتیم تا ضمن طرح سوالات مختلف در این خصوص، نظر ایشان را در رابطه با بیماری اِبولا جویا شویم.
♦ به عنوان سوال اول بفرمایید ابولا (Ebola) چیست؟


اِبولا یک بیماری ویروسی است که در نتیجه ورود ویروسی به همین نام به بدن انسان، نوعی بیماری تب دار خون ریزی دهنده ایجاد می کند. مخزن طبیعی آن تا کنون شناسایی نشده است. همچنین بر اساس شواهد موجود، ابولا از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان ( Zoonotic) بوده و در انسانها و حیوانات مثل میمون، گوریل و شامپانزه بروز می کند و از 5 نوع زیرگروه ویروس، چهار نوع در حیوانات بومی آفریقا مشاهده شده است.. حدود 50 تا 90 درصد بیماران آلوده به این ویروس منجربه مرگ خواهد شد.
♦ آقای دکتر یزدی لطفا اهمیت آشنایی عمومی با بیماری ابولا را توضیح دهید؟
با توجه به حجم ورود گردشگران خارجی به مشهد و همچنین سفر تعداد زیادی از همشهریان عزیز به عربستان برای انجام فریضه حج واز طرفی حضور مسلمانان زیادی از کشورهای آفریقائی در این همایش عظیم مسلمین و احتمال آلودگی برخی از آنها، درمی یابیم نیاز به هوشیاری و آشنایی بیشتری در خصوص چگونگی انتقال این بیماری وجود دارد. بنابراین با توجه به کشنده بودن بیماری اِبولا از هم اکنون باید تمهیدات لازم از سوی مردم ومسئولین درنظر گرفته شود.
♦ چنانچه فردی مبتلا به این بیماری شده باشد، آیا می توان با درمان دارویی به مقابله با بیماری برخاست؟
خیر . متاسفانه تا این لحظه هیچگونه واکسن و یا دارویی برای این بیماری شناخته نشده و تنها راه پیشگیری، رعایت نکات بهداشتی و آگاهی از چگونگی انتقال بیماری است.
♦ چگونگی انتقال بیماری را توضیح دهید؟
احتمالا این بیماری از طریق تماس فرد سالم با خون و ترشحات بدن افراد آلوده ،مثل خلط، بزاق دهان و … منتقل می شود و پس از 2 تا 21 روز علائم بیماری ظاهر می گردد.
♦ علائم بیماری ابولا چیست ؟
این بیماری با تب ناگهانی، ضعف شدید، درد عضلانی، سردرد و گلو درد بروز می کند و پس از مدت کوتاهی بیمار، دچار تهوع، خون ریزی داخلی و خارجی می شود و حال وی به شدت رو به وخامت می گذارد.
در بررسی آزمایشگاهی تعداد گلبولهای سفید و پلاکت ها کاهش و آنزیم های کبدی افزایش می یابد البته این تغییرات اختصاصی نیست و از طریق بررسی های دقیق تر آنتی ژن (PCR) و یا بررسی ژن های ویروسی در خون و مایعات بدن نیز می توان ویروس را شناسایی کرد.
♦ مطابق برخی شنیده ها پرسنل شاغل در مراکز درمانی بیشتر در معرض ابتلا خواهند بود. لطفا در این خصوص توضیح فرمایید؟
از آنجا که علائم اولیه بیماری غیر اختصاصی است، تب خون ریزی دهنده اِبولا معمولا پس از دوره کمون، بصورت ناگهانی در بیمارستانها و مراکز درمانی سرپایی بروز می کند ؛ بنابراین رعایت شدید احتیاط از سوی کارکنان شاغل در مراکز بهداشتی-درمانی همراه با انجام اقدامات استاندارد الزامی است. از جمله پوشش کامل بدن، مثل استفاده از گان مخصوص، دستکش، ماسک، عینک و همچنین شستشوی مرتب دستها.
.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *