کرونا ویروس را بیشتر بشناسیم

به نام خدا
جهت آشنایی بیشتر همشهریان عزیز با بیماری جدید کرونا ویروس ، خبرنگار باشگاه سلامت با جناب آقای دکتر محمد یزدی ، دبیر انجمن متخصصین بیماریهای عفونی استان و ریاست درمانگاه شبانه روزی سلامت مصاحبه نموده است که خلاصه آن تقدیم می گردد :
آقای دکتر یزدی بفرمایید چرا آشنایی با بیماری کرونا ویروس اهمییت دارد ؟
به چند دلیل :1- این بیماری در کشورهای منطقه خاورمیانه از جمله عربستان شیوع پیدا کرده است و البته در کشورهای امارات ، اردن، قطر،فرانسه و انگلیس موارد ابتلا و مرگ گزارش شده است .
2- ابتلا با این بیماری می تواند منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود.
3- احتمال انتقال بیماری از فرد مبتلا به اطرافیان وجود دارد.
راه انتقال بیماری کرونا ویروس چیست ؟


مهمترین راه انتقال بیماری کرونا از راه تنفسی است لذا افراد مشکوک به بیماری از طریق سرفه و عطسه بیماری رابه دیگران انتقال می دهند.

ممکن است علائم بیماری کرونا را بفرمایید ؟ بیشتر علائم تنفسی به صورت تب ، سرفه وتنگی نفس بروز می کند احتمال دارد علائم گوارشی مثل اسهال نیز مشاهده شود . که در صورت عدم مراجعه ، ممکن است بیماری پیشرفت نماید و باعث نارسایی تنفسی و نارسایی کلیه، اختلالات انعقادی و شوک شود و نهایتا فرد مبتلا را بکشد.
برای تشخیص بیماری چه باید کرد ؟
بعد از معاینه دقیق بیمار و دریافت شرح حال ، با تستهای اختصاصی میتوان بیماری را تشخیص داد.
آقای دکتر ، راه درمان بیماری کرونا ویروس چیست ؟
بیماری ناشی از ویروس کرونا هنوز درمان و داروی مشخصی ندارد و تنها راه کنترل این بیماری، اقدامات پیشگیرانه و رعایت بهداشت فردی ازجمله کنترل ترشحات تنفسی و دفع صحیح آنها وشستشوی مرتب و دقیق دستها است.
جناب آقای دکتر یزدی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری چه پیشنهاداتی دارید؟
رعایت نکات بهداشتی، بخصوص در اماکن عمومی اهمیت بسزایی دارد.چون این بیماران به مراکز درمانی مراجعه می نمایند همکاران محتر م شاغل در این مراکزحتما باید احتیاطات استاندارد را رعایت فرمایند
اتخاذ اقدامات احتیاطی مناسب درطویله ها و مناطقی که در آن شتر وجود داردو.
• آگاه کردن افراد جامعه؛ بخصوص مسافران
و پختن، پوست کندن و شستن محصولاتی که با ترشحات حیوانات در تماس هستند
در پیشگیری از این بیما ری بسیار مهم است شستن دست پس از ارتباط با حیوانات

ضمن آرزوی سلامتی و موفقیت بیشتر برای پرسنل ارجمند درمانگاه سلامت ، از استاد ارجمند جناب آقای دکتر یزدی تقدیر و تشکر می نماییم.
خبرنگار باشگاه سلامت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *